Förra året var det lapp på luckan. Under två magiska kvällar med ”Symphonia” fylldes Stockholms Konserthus till sista plats samtidigt som vinylplattan och CD:n Symphonia nådde topplaceringar – och i år fortsätter framgången ut i Sverige och Finland!
Det är omvälvande att få uppleva musik som vill utvecklas och ta nya steg. Här har pop och rock mött symfonins klangvärld på ett vis som ger Tomas sånger en ny innebörd och liv, säger dirigenten Peter Nordahl.
Symphonia är 15 av Tomas Ledins mest älskade sånger i nya orkesterarrangemang. Ordet Symphonia betyder ”samklang”, och det är just vad denna unika konsertturné bjuder på: ett nyfiket möte över musikaliska gränser. Mellan olika musikstilar, mellan olika symfoniska orkestrar och mellan olika landsdelar.
När jag fyllde 70 år ville jag inte sammanfatta min musikkarriär med en tillbakablick. Det kändes mer spännande att få fortsätta upptäcktsresan inom musiken. Symphonia har fått upp mig på tårna, utmanat mig och tagit mig och mina sånger till platser jag inte visste fanns, säger Tomas Ledin